Kategoriler
Genel

Bengal İspinozu

Bengal İspinozu ortalama beş yıl ömrü olan bir kuş türüdür. Boy uzunlukları ortalama olarak 10 ile 11 cm arasında değişiklik gösterir ve ağırlıkları genellikle 12 gram kadardır. Çok fazla mutasyon geçiren bir kuş türü olması nedeniyle renk tanımlaması yapmak pek mümkün değildir. Dişisi ve erkeği arasında ciddi farklar olmayan bu kuş türü, erkeklerin ses tonuyla birbirinden ayırt edilir.

Beslenme Şekli:

Genellikle kafes ortamında yaşadıkları için yem ile beslenirler. Bengal İspinozu yemin yanı sıra taze mevsimlik olan sebze ve meyveleri de yiyebilirler. Çok tercih etmeseler de nadiren bazı hayvanları yediği de görülebilir. Bunun dışında elde hazırlanan mamalara da hayır demezler.

Hareketleri:

Dayanıklı, uyumlu, sosyal bir canlı olan bu kuş türü oldukça güzel bir hayvandır. Ebeveynlik içgüdüleri çok güçlü olan bu kuşların sadık bir eş olduğu da bilinir. Kafes içerisinde yavrusunu daima korur ve kollarlar. Bu özellikleriyle bilinen kuş türleri arasındadır. Aktif ve hareketli olmalarıyla da dikkat çekerler.

Anavatanı:

Bengal İspinozu doğada görülebilen bir kuş türü değildir. Yapılan araştırmalar sonucunda ulaşılan bilgilere göre Asya kökenli olduğuna varılır.

Japonya’daki çok eski kaynaklarda bu kuş türünden bahsedilmiş ve resmedilmiştir. Bu nedenle bu düşünceye varılır. Bazı türlerin çiftleşmesi ile oluşan melez bir kuş türü olduğu düşünülür. Lonchura adı verilen kuş türünden olduğu kabul edilir. Literatürde bu kuş türünün sınıfında yer alır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir