Kategoriler
Genel

Baykuş

Baykuş geceleri ortaya çıkan bir kuş türü olarak bilinir. 60 ila 70 yıl arasında yaşayabilen bu kuşun bilinen 123 adet türü vardır. Kukuma baykuş, cüce, puhu, alaca baykuş bu türlerden bazılarıdır. Bu kuş türü Antarktika dışında her bölgede yaşayabilir ve hemen her bölgede yer alır. Kanatları enli ve uzun olan bu kuş türünün kısa kuyrukları bulunur. Çok uzun kanatlara sahip olan baykuşun kanat açıklığı insanların boyuna ulaşabilir. Pençeleri çok kuvvetli olan bu kuşun avlarını yakalayabilmesi oldukça kolaydır. Gagaları kıvrık ve tırnakları kancalıdır. Hem uçmaya hem de yürümeye uygun bir vücut yapıları bulunur.

Baykuşların Beslenme Düzeni

Baykuş kuş türünde erkekler dişilere göre daha küçük bir yapıya sahiptir. Beslenmeleri genellikle fareler ve kemirgenler üzerinde gerçekleşir. Beslenme düzenlerinin ekolojik dengeyi koruduğu ve katkı sağladığı bilinir.

Ekolojik dengeye sağladığı katkılardan dolayı bazı bölgelerde koruma altına alınmıştır. Baykuş türünün yok olması halinde dünyanın ekolojik dengesinde ciddi değişiklikler ve bozulmalar olabilir. Bu nedenle de baykuşların varlığı doğa için oldukça önemlidir.

Fiziksel Özellikleri

Baykuş kuş türünün işitme ve görme yetileri oldukça güçlüdür. Bu nedenle geceleri de görebilmeleri sayesinde rahatlıkla karanlıkta avlanabilirler. Kulaklarının işitme dışında vücutları için denge özelliği de bulunur. Kulakları aşırı sessiz bir ortamda iğnenin düşüşünü bile duyabilecek bir yetidedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir