Kategoriler
Genel

Bayağı Kuzgun

Karakarga ya da kelağ isimleri ile bilinen bayağı kuzgun kargagiller ailesinden bir kuştur. Zeki olması ile tanınan bu kuşlar simsiyah tüylere sahiptir. Kargagiller ailesinin en büyük üyeleri arasındadır. Kanat açtıklarında toplam uzunlukları yaklaşık olarak 1.5 metre kadardır. Kuyrukları baklava biçiminde olan bayağı kuzgunlar iri ve uzun gaga yapısına sahiptir. Simsiyah olan tüyleri boyunlarının altında dik şekilde uzar. 3 ile 6 yumurta arasında yumurtlama alışkanlıkları vardır. Boyları 60 santimetre civarındadır. 12 gün kuluçka yatan bayağı kuzgunlar yavrularına uçmayı 16 günde öğretirler. Büyük gagaları siyah renktedir. Ağaçlara ya da kayalıkların üstüne yuva kurabilirler. Sürü halinde dolaşmayı severler. Zekalarının oldukça gelişmiş olması ile insanlar arasında tanınırlar.

Bayağı Kuzgun Beslenme

Eşya ve alet kullanma yeteneğine sahip bu kuşlar zekalarını hayatta kalma amacı ile kullanan bu kuşlar oyunculuk tavırları ile de insanlara zekasını kanıtlayan bir kuş türüdür.

Bayağı kuzgun dişisini etkilemek için parlak renkli eşyaları yuvalarına götürür. Bu nedenle hırsız kuşlar olarak da tanınırlar. Bayağı kuzgun beslenme alışkanlıkları ile diğer kargagiller gibidir. Çeşitli böceklerle beslenen bu kuşlar tohumlar ve meyveleri de sever.

Bayağı Kuzgun Yaşam Alanı

Oldukça geniş bir yayılma alanına sahiptirler. Türkiye’nin birçok yerinde de bu kuş türüne rastlanabilir. Bayağı kuzgun yaşam alanı konusunda oldukça toleranslıdır. Kızılderili inanışında bu kuşlar kutsal olarak kabul edilirdi. İnsanların bu kuşlar tarafından yaratıldığı Kızılderililerin inancında vardı. Şamanizm inancında da insanların bayağı kuzgun tarafından yaratıldığı inancı vardır. Paganların yaygın olarak inanışlarına göre Odin’in 2 adet kuzgunu varmış ve bu kuzgunlar sürekli olarak odine haberler getirirmiş.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir