Kategoriler
Genel

Bayağı Deniz Papağanı

Dalıcımartıgiller olan bayağı deniz papağanları çoğunluklu olarak İzlanda ve Faroe Adaları’nda görülür. Ancak yaşam alanları kuluçka dönemlerinde farklılık gösterir. Bu dönemlerde genelde Kuzey Atlantik bölgelerine dağılırlar. Ayrıca kuluçka dönemleri haricinde açık denizlerde yaşamlarını sürdürürler.  Dünyada yaklaşık 15 milyon bayağı deniz papağanı olduğu tahmin ediliyor.

Bayağı Deniz Papağanı Özellikleri

Her papağanda olduğu gibi bayağı deniz papağanlarının da gagaları oldukça dikkat çekicidir. Bunun yanı sıra gözlerini çevreleyen siyah halka ile palyaçoları andırırlar. Tüyleri ise siyah ve beyaz renkli olarak alacalı şekildedir. Bayağı deniz papağanlarının boyları 30 cm’ye kadar ulaşır. Kanatlarını açtıklarında ise yaklaşık 60 cm büyüklüğe sahip olurlar. Bu şekilde neredeyse bir güvercin kadar büyük vücut yapısına sahiptirler. Başlarının kalın ve boyunlarının kısa olması tıknaz görünmelerine neden olur.

Yaklaşık 500 gram ağırlığa sahip olan bayağı deniz papağanları perdeli ayaklara sahiptirler. Büyüme aşamasında olan bir bayağı deniz papağanın tüm yavru tüyleri dökülür ve büyüdükçe yenileri çıkmaya başlar. Kanatlarının kısa olmasından dolayı hantal gibi gözükürler. Ama uçuşları oldukça hızlıdır. Göçmen kuş türleri içerisinde yer aldıkları için kış aylarında genelde güney kesimlere göç ederler.

Bayağı Deniz Papağanı Nasıl Beslenir?

Açık denizlerde yaşayan bayağı deniz papağanları habitatları gereği çok iyi dalgıçlardır. Beslenmelerini de bu özellikleri ile sağlarlar. Denize dalarak orada yaşayan sardalya türü balıkları ya da kum yılan balıklarını avlarlar. Bir dalışlarında gagalarına yaklaşık 10 balığı sığdırabilirler. Bunu ise avladıkları balıkları gagalarına çapraz şekilde yerleştirip taşıyarak sağlarlar. Ayrıca orta yaşlardan daha büyük olan bayağı deniz papağanları yengeç gibi kabuklu hayvanları yiyebilecek güçte gagalara sahiptirler. Bu nedenle daha yaşlı olanlar genelde dalış yapmaz ve deniz kenarlarında bulunan kabuklu hayvanlar ile beslenmeyi tercih ederler.

Bayağı Deniz Papağanları Nasıl Ürer?

Kuluçka dönemlerinde yaşam alanlarını değiştiren bayağı deniz papağanları genelde toprak zeminlerde kuluçkaya yatarlar. Bu toprak zemin üzerinde perdeli ayakları ile kendilerine bir kuluçka yeri hazırlarlar. Kuluçka dönemleri ise 35 günü bulur. Bu dönem boyunca kuluçkalandıkları bölgeyi asla terk etmezler. Ayrıca kuluçka döneminde iken ölen anne deniz papağanı yerine genç olanı geçer. Kuluçka döneminde genç olan bayağı deniz papağanları bir nevi yedek anne görevi görürler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir