Kategoriler
Genel

Bayağı Alakarga

Bayağı alakargakargagiller ailesinin alakarga alt sınıfına ait bir kuş türüdür. Bilimsel adı Garrulusglandarius’tur. Ötücü bir kuş türüdür. Siyah tüylere sahip kargagillerin aksine renkli tüy yapısıyla dikkat çeker. Tüy renkleriyle diğer kuşlardan ayırt edilir. Kanat tüylerinde mavi ve beyaz lekeler bulunur. Mavi rengin üzerinde siyah çizgiler vardır. Kuyruk sokumu bölgesi beyaz, kuyruğu ise siyah renklidir. Uçuşu esnasında kanatlarının altındaki beyaz bölge ile kolayca ayırt edilebilir. Boyu 32 ile 35 santim arasında değişir. Ağırlığı 140 ile 190 gram arasındadır. Kanat açıklığı 54-58 santime ulaşır. Tek başına ya da küçük gruplarla görülür. İlkbahar gösterilerinde daha kalabalık gruplar halinde görebilmek mümkündür.

Bayağı Alakarga Özellikleri

Bayağı alakarga özellikleri kargagillerle benzerlik gösterir. Keskin ve yüksek ötüşü ile fark edilir. Çığlığı andıran bir ses çıkarırlar. Şahin kuşunun ötüşüne çok benzer bir ses çıkarabilirler. Bu sesin taklit olabileceği düşünülür. Çıkardığı ses sayesinde avcı kuşları ve diğer tehlikeli canlıları yanıltabilirler.

Evcilleştirilen bayağı alakargaların insan sesi dâhil etrafındaki çoğu sesi taklit ettiği görülmüştür. Türkiye’de iki alt türü daha bulunur. Bu türlerden biri başının tepesinde siyah bölge bulundurur. Yuvarlak kısa kanatları bulunu. Uçuşları sırasında kanatlarını vücutlarında eski pozisyonuna getirip tekrar tamamen açarlar. Bu kanat açış şeklinden dolayı kesik kesik uçarlar. Zayıf ve dalgalı bir uçuşa sahiptir. Karada ise zıplayarak hareket ederler.

Bayağı Alakarga Davranışları

Bayağı alakarga davranışları kargagillerle benzerdir. Çoğu karga türü gibi hepçil bir beslenme biçimine sahiptir. Meyveler, tohumlar, hayvansal besinlerle beslenirler. Çam fıstığı ve meşe palamudu en sevdiği besinlerdendir. Özellikle çam fıstığı ve meşe palamudunu depolama özelliği vardır. Yiyecekleri ağaç gövdesindeki bir kovuğa saklar ya da toprağa gömer. Gömdüğü yeri daha sonra tekrar bulabilmek için işaret bırakır. İşaretlemek için kaya parçaları, küçük taşlar kullanır. İhtiyacından fazla yüzlerce besini depolama davranışı sergilediği gözlemlenmiştir. Bazen meşe palamutlarını gömdüğü bölgeyi işaretlemelerine rağmen unuturlar. Bu sayede palamudun tekrar filizlenmesini sağlarlar. Uzak mesafelere göç eden kuşlardan değildir. Bulundukları bölgede kalırlar. Bayağı alakarga Dünya üzerinde Avrupa, Anadolu, Afrika’nın Kuzeybatı bölgelerinde bulunur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir