Kategoriler
Genel

Balık Baykuşu

Üreyen popülasyonu en az olduğu düşünülen baykuş türü balık baykuşu türüdür. Çok sınırlı bir coğrafyada yaşadığı tahmin edilen türün Avrupa ölçeğinde tehlike altındadır. Yapılan bilimsel çalışmalar ile birlikte bu kuş türünün 56 tür arasında nesli tükenmeye en yakın iki türden birisi olduğu belirlenmiştir.

Balık Baykuşu Yaşam Alanları

Suyun üzerinden alçaktan kayarken ve derin sularda yıkanırken aynı zamanda da beslenirken görülebilen balık baykuşu kaya yarıklarında ya da harabelerde ürerler. Yaşam alanları ise şu şekildedir;

  • Akdeniz bölgesinde topik enlemlerde ve genellikle düzlüklerde,
  • Hindistan’da dağ eteklerinden 1500 metre kadar yükseklerde,
  • İsrail’de yüksek vadilerde,
  • Hindistan’ın yoğun ağaçlı nehir yatakları, akarsuları, göl kenarlarında yaşarlar.

Balık Baykuşu Yayılışı

Türkiye’de yerli bir tür olan balık baykuşu yayılışı Adana ve Mersin arasındaki vadilerde de görülmektedir. Aydın geçicinde bir birey ve Antalya’da da bir çift görülmüştür. Ülkemizde halen üreyerek az miktarda da görülseler de çoğalmaya devam etmektedir.

Suriye’de de yerli bir tür olarak görülmektedir. Yine İsrail, İran ve Hindistan ülkelerinde de yayılış göstermektedir.

Balık Baykuşu Biyolojisi

Üremeleri genellikle sarp kayalıklardaki yarıklarda veya kaya çıkıntılarında, ağaç oyuklarında, ağaç gövdelerinin çatal yaptığı kısımlarında ve terk edilmiş yırtıcı kuş yuvalarında gerçekleşmektedir. Bazen terk edilmiş binaları da üremek için kullanabilirler. Balık baykuşu türü yuvalarını açık alanlarda ve özellikle de birkaç dal parçası, yaprak ve tüy ile yaparlar. Yuvalarında genellikle 1 ya da 2 yumurta nadiren de 3 yumurta görülmektedir. Erkeğin kuluçkaya yardımcı olduğu düşünülmekle birlikte kuluçka süreleri 5 haftadır.

Balık Baykuşu Beslenme

Tatlı su yengeçleri, balık, kurbağa, kemirgenler, sürüngenler, kuşlar ve büyük böceklerle beslenmektedirler. Ayrıca bir yuva içerisinde balıkçıl ve ördek kalıntılarına da rastlanmıştır. Yine timsah ve yılan gibi sürüngenlerin leşleriyle de beslenebilmektedirler.

Beslenmek için sudaki avlarını suyun yüzeyinden uçarak saptarlar. Pençeleri ve ayaklarıyla balıkları ve su içerisindeki besinlerini yakalamak için harika bir adaptasyona sahiptirler.

Balık Baykuşu Davranışları

Eldeki veriler çok yetersiz olsa da balık baykuşları çiftler halinde yaşamaktadır. Yine de yıl boyu birlikte olup olmadıkları bilinmiyor. Başarılı geçen üreme sonrasında kuşların bu yuvalara tekrar döndükleri biliniyor. Gündüzleri büyük yapraklı ağaçlarda uyuyarak dinleniyorlar. Genellikle uçurum kenarlarına tünüyorlar ve ıslığa benzer sesler çıkarıyorlar. Çiftler genellikle ayrı yerlere tünerler. Ancak kuluçka dönemi erkek yuvaya yakın bir yere tüner. Gece aktif olan bu kuşlarda nadiren de olsa gündüz de aktiviteleri olabilmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir