Kategoriler
Genel

Avrupa Saksağanı

Avrupa saksağanı kargagiller ailesine ait bir kuş türüdür. Bilimsel adı Pica Pica’dır. Ormanlar gibi alanlarda görüleceği gibi şehirlerde de yaygın olarak görülen bir türdür. Avrupa, Asya ve Kuzey Afrika’da görülürler. Anadolu’nun neredeyse tamamında görülür. Anadolu’da saksağan adıyla bilinir. Ötücü bir kuştur. Kargagillere has rahatsız edici bir ötüşe sahiptir. Erkekleri dişilerine göre daha iridir. Boyutları 40 ile 50 santim arasında değişir. Ağırlıkları 200 ile 250 gram arasındadır. Kanat açıklığı 52 ile 60 santim arasındadır. Kargaların aksine renkli tüylere sahiptir. Tüylerinde siyah, beyaz, mavi, yeşil renkleri bulundurur. Siyah tüylerinin arasında parlak yansıtıcı tüyler bulunur. Yaşam süresinin 30 ile 38 yıl arasında olduğu tahmin edilir.

Avrupa Saksağanı Özellikleri

Avrupa saksağanı özellikleri itibariyle kargalarla benzer olsa da görünüşüyle farklıdır. Kargalar gibi siyah güçlü gagaya ve ayaklara sahiptir. Uzun yeşil ve mor renkli kuyruğu vardır. Baş kısmı, sırtı ve göğüs kısmı siyah renktedir. Kanatlarında ise siyah beyaz ve mavi rengi bulunur. Güçlü ve geniş kanatları sayesinde düzgün ve hızlı bir şekilde uzak mesafeleri uçabilir.

Yine de uzun göçleri yapmayı tercih etmezler. Yerel bir kuş türüdür. Bulunduğu bölgelerde çoğu yerde görülür. Özellikle Avrupa Kıtası’nda kontrolsüz bir şekilde çoğalmıştır. Tarlalarda yaşadıklarından ekinlere zarar verirler. Bu yüzden çiftçiler tarafından avlanırlar. Hepçil bir beslenme biçimi vardır. Çoğu şeyi yerler. Çöplüklerdeki besinleri de yediği görülür.

Avrupa Saksağanı Davranışları

Avrupa saksağanı davranışları kargalara çok benzer. Kargalar gibi zeki bir kuş türüdür. Güçlü bir hafızası vardır. Gelişmiş beyinleri sayesinde sosyalleşme becerisine sahiptir. Besin bulabilmek için diğer saksağanlar ile işbirliği içinde gruplar halinde çalışırlar. Bölgelerinde bir tehlike ya da bir saldırı olursa da korunmak için grup halinde hareket ederler. Yalnızca üreme döneminde yalnız olurlar. Hırsızlık özelliğiyle bilinen bir kuştur. Bu bakımdan Avrupa saksağanı kargalara çok benzer. Etrafında gördüğü para gibi parlak yüzeylerden oluşan cisimleri çalarak yuvalarına götürürler. Küçük kuş türlerinin yumurtalarından beslenirler ve bulundukları bölgelerdeki ekinlere de zarar verirler. Yavruladıkları zaman korumacı ve agresif bir davranış sergilerler. Güçlü bir hafızaya sahiplerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir