Kategoriler
Genel

Atmaca

Atmaca kuşu yırtıcıdır ve kartal ailesinin mensuplarındandır. Atmaca türdeki kuşların bazı cinsleri çakır kuşu adıyla da anılır. Kuyruk ve bacak kısmı vücuduna göre uzun olan bu hayvanın vücudu epey kısadır. Atmacalar bu özellikleri sayesinde avlarına hızlı bir şekilde ulaşmayı başarır ve ağaçlar arasında kolaylıkla ilerleyebilir. Çabuk manevra yeteneği oldukça gelişmiş olan bu tür, diğer kuş türlerinden farklıdır.

Atmaca Kuşu Nasıl Avlanır?

Yırtıcı kuşlar kategorisinde yer alan bu kuş türü, göçmen bir şekilde yaşar. Atmaca kuşu fare, kertenkele ve kurbağa gibi hayvanlardan beslenir. Ağırlığı 180 ile 300 gram arasında değişim gösteren bu kuş, ani hareketleri ile avını kolaylıkla yakalar.

Dişi atmacalar erkek atmacalara göre daha büyük bir gövdeye sahiptir. Bu nedenle erkek atmacalar avlanmada daha iyidir. Bu hayvanların evcilleştirilmesi mümkündür ve insanlara kolaylıkla alışırlar. Evde beslemek için genellikle yaşını doldurmayan atmacalar seçilir.

Fiziksel Özellikleri

Atmaca kuşu dünyadaki ormanlık bölgelerde yaşarlar. Avrupa’nın bazı bölgelerinde, Afrika’nın Kuzeybatı bölgesinde ve Asya’da bu kuş türüne sık sık rastlanabilir. Bu kuş türünün ağırlığı 180 ile 300 arasında değişiklik gösterir. Erkek atmacalar dişi atmacalara göre daha heybetlidir. Bu kuş türünün renkleri genellikle kahverengi ve siyah ağırlıklıdır. Ayaküstü, gaga ve göz bölgelerinde sarı bir derisi bulunur ve gözlerinin üzerinde genellikle beyaz tüyler yer alır. Beş hafta boyunca kuluçkaya yatan bu hayvanın yumurtaları genellikle kahverengi lekelidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir