Kategoriler
Genel

Arı Kuşu

Arı kuşu böcek ve arıdan beslenmesi nedeniyle bu isimle anılır. 24 adet türü bulunan bu kuş, tropik ve ılıman iklimlerde yaşayan bir kuş türü olarak bilinir. Yaygın olarak ormanlarda ve açık alanlarda görülebilir. Yeşil renge sahip olan bu kuşların ayakları oldukça kısadır. Gagaları ise uzun ve sivri olan bu kuşun Afrika’da yaşayan türü biraz daha farklıdır. Bu kuşun arka kısmında kırmızı, sarı ve mavi benekler bulunur. Yükseklerden uçabilen bu kuş genellikle geceleri uçmayı tercih eder. Ahenkli bir ötüşü olmaması nedeniyle sesi pek sevilmez. Bazen ses tonu ve ötüşü kargaya benzetilen bu kuşun birbiriyle ötüşmesi dikkat çeker.

Beslenme Şekli

Yaban arılarını ve bal arılarından beslenen Arı kuşu balcılar tarafından sevilmeyen bir kuştur. Böcekleri havada uçarken bile yakalayabilmeleri ile dikkat çekerler. Çekirge istilasının önlenmesinde büyük rol oynarlar.

Üremeleri

Arı kuşu ormanda yaşayan bir kuş olmasına rağmen, kovuk açarak üreme dönemine girerler. Koloniler kurarak yaşayan bu kuşların kazdıkları tüneller 30 ile 60 cm arasında değişiklik gösterir.

Bu kuş türleri üreme döneminde yavruları için dayanışma içinde çalışırlar. Dişi ve erkek birlikte emek gösterir. Kuluçka süreleri ortalama olarak yirmi iki gün sürer. Yavrularının küçük olanları kirpiyi andıran bir görünüme sahiptir ve yetişmeleri uzun sürer. Bu kuş türleri yılda bir iki kez çiftleşirler ve yavrularını yetiştirirken kalabalık bir grup halinde yaşarlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir