Kategoriler
Genel

Anka Kuşu

Anka kuşu günümüzde nesli tükenen kuşlar arasında yer alır. Çok uzun yıllar ismi farklı kültürlerde ve iklimlerde anılan bu kuş, masalları süsleyen bir tür olmuştur. Zümrüt-ü Anka olarak da bilinen bu kuş türünün milattan önceki yıllarda var olduğu ve sonrasında neslinin tükendiği bilinir. Arap ülkeleri tarafından Anka ismi verilen kuş türü, Türk mitolojisinde de önemli bir hayvan olarak bilinir. Tarihselliği Perslere kadar dayanan kuş, Perslerde Simurg isminde anılır.

Eski bazı topluluklarda ise Tuğrul adının verildiği bilinir. Pek çok kültürle birlikte anılması nedeniyle tarihçiler tarafından kökeni araştırılan bir kuş türü olmuştur. Yapılan araştırmalar ve incelemeler sonucunda kuşun gerçekten var olduğuna inanılarak, efsaneden ibaret olmadığı anlaşılır. Bu kuş türünün ateş kırmızı bir renge sahip olduğu söylenir. Bu kuş türünün en ilginç özelliği ateşle yeniden hayat bulması olarak bilinir.

Anka Kuşunun Ömrü

Anka kuşu uzun yıllar yaşayan kuş türlerinden biri olarak geçer. Efsanelerde geçenlere göre ömrünün sonuna yaklaştığını anlayınca kendisi için bir yuva hazırlayan kuşun, güneşin kavurucu etkisinde yanarak alevlerle yeniden hayat bulduğuna inanılır. Anka kuşunun yuvası yanmıştır ve küller içerisinde olan bir yumurta sayesinde yeniden yaşam kazanmıştır. Bu inanış – ya da mit de diyebiliriz – sayesinde Anka kuşu birçok inanışın diriliş simgesi haline gelir ve mitolojide dirilişi temsil eder. Günümüzde dövme sanatında ve duvar resimlerinde de sık sık bu kuş figürü kullanılır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir