Kategoriler
Genel

Anadolu Sıvacı Kuşu (Sitta Krueperi)

Anadolu Sıvacı Kuşu (Sitta Krueperi) yaklaşık 25 mm boyutunda, oldukça ufak kuş türleri arasındadır. Diğer fiziksel özellikleri incelendiğinde tüylerinin üst kısımlarda mavi ile gri arasında metalik bir renk olduğu göze çarpar. Gagasının üstünde bulunan alın bölgesinde ise siyah tüyler bulunur. Gözlerinin etrafında da sürmeyi andıran siyah bir çerçeve vardır. Bu çerçeve göz hizasından biraz uzun olduğu için gözleri çekikmiş gibi gösterebilir. Gagasının altında, göğüs hizasına kadar beyaz tüyleri bulunur. Göğüs hizasından gövdesinin ortalarına doğru ise kiremit rengi tüyler dizilmiştir. Çeşitli renkleri tüylerinde barındırdığından ve ufak boyutlara sahip olduğundan oldukça sevimli bir kuş türüdür. Bir o kadar da ilgi çekicidir. Kuyruğundaki tüyler de yine kiremit ve kestane rengi arasındadır. Uzun olduğu için uzaktan bakıldığında paçaya benzetilebilir.

Anadolu Sıvacı Kuşunun Yaşamı

Anadolu sıvacı kuşunun yaşamı Yunanistan’da sürdürülebilir. Ülkemizde de Toroslar boyunca takip eden bölgede Anadolu sıvacı kuşu yaşamına rastlanabilir. Bu sınırlı bölgelerde yaşayabiliyor olması onu oldukça özel bir tür haline getirmiştir. Küçük kurtlar, solucan, tohum gibi besinler, Anadolu sıvacı kuşu için en değerli besin kaynaklarıdır.

Anadolu sıvacı kuşunun erkek ve dişilerini birbirinden ayırmak oldukça zordur. Fakat dikkatle incelendiğinde erkeklerin renklerinin daha kontrastlı olduğu da görülür. Ayrıca gözlerinin etrafını saran siyah çizgi, erkeklerde daha çok arkaya doğru uzanır. Mevsime bağlı göç yapan türler arasındadır. Mart ayında kuluçkaya başlayan Anadolu sıvacı kuşları, Haziran ayına doğru kuluçka dönemlerini tamamlar. Fakat maalesef yavruların yarısından fazlası uçamaz. Bu durum türü olumsuz etkilediği için hayatını kaybedenlerin sayısı da çoktur.

Anadolu sıvacı kuşu, 4 farklı frekansta ses çıkarabilen özel bir kuştur. Ayrıca 5 farklı ses tipine sahiptir. Savunma, üreme, memnuniyet, teritoryum gibi farklı durumlarda farklı sesler çıkartabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir