Kategoriler
Genel

Amerika Papağanı

Amerika papağanı nesli tükenen en az iki türü bulunan bir papağan cinsi olarak geçer. Bernard Germain de Lacepede tarafından 1799 yılında bu papağana isim verilir. Tupi dilinde ara cinsi “a’rara” kelimesinden türemiş olduğu tahmin edilir ve Portekizcedeki “arara” kelimesi Amerikan anlamına geldiği için bu dilden türediği düşünülür. Evde beslenebilen, dost canlısı ve çok renkli papağan türleri arasında yer alan Amerika papağanı oldukça konuşkan ve evcil bir hayvandır. Bu papağan türü diğer papağanlarda olduğu gibi geniş ve içinde rahat hareket edebileceği düşünülen kafeste bakılmalıdır.

Amerikan Papağanının Özellikleri

Amerikan papağanı genellikle uzun bir kuyruğa sahiptir. Tüyleri çok renkli ve canlı bir görünüme sahiptir ve kanatları oldukça dar, uzun şekildedir. Yüz çevresi tüysüz olan bu papağan türünü diğer türlerden en belirgin özelliği budur.

Türün cinsiyetleri arasında belirgin bir fiziksel fark bulunmaz. Bu papağan türü evcil olarak beslenebilen ve insana yakın duran kuş türlerinden biri olarak kabul edilir. Ticaretinin yaygın bir şekilde yapıldığı bilinir.

Türleri

Amerika papağanı türlerinden ikisinin nesli tükenmiştir. Soyu devam eden ise sekiz tür Amerika papağanı bulunur. 1864 yılında Küba Kırmızı Amerika papağanı görüntülenmiş olup daha sonra bu türe rastlanamamıştır. Küba Kırmızı Amerika Papağanı türünün bazı müzelerde sergilenmekte olan derisi bulunur ve koruma altına alınmıştır. Ancak bu türe ait kurtarılan bir yumurta maalesef mevcut değildir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir