Kategoriler
Genel

Amazon Papağanı

Amazon papağanı evcil olarak rahatlıkla beslenebilen bir kuş türüdür. Taklit yapma ve konuşma özellikleriyle çok sevilen bir kuş türü olan bu papağan kafes ortamına rahatlıkla adapte olabilir. Papağan yetiştiricileri tarafından çok sevilen bu kuş çok fazla kelime ezberleme yeteneğiyle tanınır. Ortalama yaşam süresi 40 yılı bulan papağan dayanıklı bir kuştur. Boyları genellikle 30 ile 35 cm arasında değişiklik gösterir. Renkleriyle ayırt edilebilen bu kuşun birçok türü bulunur.

Evde Bakımı:

Doğal yaşam alanı Amerika olan bu kuş türü üstün kelime hafızası ve taklit yeteneğiyle bilinir. İyi bir eğitim verilirse çok iyi bir arkadaş ve evin neşesi haline gelebilir. Kabuklu yiyecekler, yeşil gıdalar, böcek, özel yemişler ve her türlü meyve ile beslenebilen Amazon papağanı evde kolaylıkla bakılabilir. Bu papağanın yaşadığı kafesin temizliğine özen gösterilmelidir. Kafesinin temizliği haftada en az iki ya da üç kez yapılmalıdır. Ömrü oldukça uzun olan Amazon Papağanları, evde beslenebilecek bir yapıdadırlar.

Özellikleri:

Senegal papağanı baş ve alın bölgelerindeki renk değişiklikleriyle bilinir. Dost canlısı ve insanlara yakın duran bir kuş olması nedeniyle evde bakılması tercih edilen kuş türleri arasında yer alır.

İyi bir eğitim verildiğinde çok fazla kelimeyi öğrenebilir. Kelime öğrenme yetisi çok yüksektir ve taklit yeteneği de oldukça fazladır. Bunların yanı sıra oldukça uysal ve eğitilmeye müsait bir hayvandır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir