Kategoriler
Genel

Albatros Kuşu

Albatros kuşunun oldukça büyük kanatları bulunmaktadır. Albatrosgiller familyasından olan bu kuş türü, çok uzun süre denizin üzerinde uçabilmesiyle bilinir. Fiziksel görünümü martıyı anımsatan bu kuş türü, martıdan daha büyük ve gagası daha uzundur. Bu kuş türünün rengi genel olarak beyaz olarak bilinir. Sadece kanatları siyah olan bu kuşun, çok nadir olarak görünse de kahverengi ve gri renkte olanları da görülebilir.

Yaşam Alanı

Albatros kuşu denizin üzerinde uzun süre uçmasıyla bilinen bir kuş türüdür. Bu kuş türü ömrünün büyük bir kısmını denizlerde geçirir. Sadece çiftleşme dönemlerinde karaya inen bu hayvanlar genellikle Antarktika’da yaşarlar.

Çiftleşme dönemlerinde Ekvator’da yaşadıkları da görülür. Kuzey Pasifik’te yaşayan bazı türlerine de rastlanabilir. 1938 yılında Amerika’da yaşanan kasırga olayı nedeniyle yaşam alanında bazı değişiklikler olan bu kuş türüne New York kıyılarında bile rastlanmıştır.

Fiziksel Özellikleri

Albatros kuşu geniş kanatlarıyla bilinir. Dünya üzerinde bulunan kuş türleri arasında en geniş kanatlara sahip olan kuş türü olduğu söylenir. Sahip olduğu kemik sistemi sayesinde gökyüzünde ve denizin üzerinde saatlerce uçabilme özelliğine sahiptir. Bu işlem kemik sisteminde yer alan kitlenme mekanizması sayesinde gerçekleşir. Kitlenme mekanizması uzun saatler boyunca gökyüzünde kalmasını ve rüzgarla birlikte savrulmasını sağlar. Kanat açıklığı 3,5 metreyi bulabilen bu kuş türü, kanat sisteminde yer alan mekanizmayla dikkat çeker.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir