Kategoriler
Genel

Alacalı Karga

Alacalı karga Corvus cinsindendir. Pençeli olan bu kuş türünün rengi genellikle siyahtır. Bu kuş türü sesinin yüksek ve rahatsız edici bir tonda olmasıyla bilinir. Yüksek ve rahatsız edici olan ses tonları ve parlak cisimlere olan ilgileriyle mitolojide de yer alır. Kargaların daha büyük ve daha et yiyen türüne Kuzgun adı verilir. Kargalar bazı hikâyelerde ve mitoloji anlatılarında akılsız bir hayvan olarak tasvir edilmesine rağmen yapılan bazı araştırmalar sonucunda kuzgunların en zeki hayvanlardan biri olduğu sonucuna varılır.

Alaca Kargaların Beslenme Düzeni

Alaca karga her şeyi yemesiyle bilinen bir kuş türüdür. Böcek, mısır, böğürtlen, fare, kurt gibi çok çeşitli beslenen bu hayvan çöp karıştırarak da beslenir. Bu besinlerin yanı sıra incir, palamut, ceviz gibi çeşitli orman türlerini de tüketebilirler.

Karga kuşunun yetişkin olanları günde 300 gramdan fazla besin tüketebilir. Bu kuş türünün tarladaki ekinlere zarar verdiği konusunda yaygın bir düşünce vardır. Bu düşünce yanlış olmasıyla birlikte kargalar, tarladaki zarar veren hayvanları yiyerek ekinlerin korunmasını sağlar.

Alaca Kargaların Ortalama Ömrü

Alaca karga genellikle on üç yıl yaşayabilen bir kuş türüdür. Bu kuş türü doğal yaşamına bırakıldığında yaşam süresinin yirmi yıla da çıkabildiği görülür. Uzun ömürlü oluşuyla mitolojide yer eden kargaların en çok yaşam süresi otuz yıldır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir