Kategoriler
Genel

Alaca Yalıçapkını

Genellikle su kenarlarında yaşayan Alaca Yalıçapkını kuşları, küçük ya da orta boyutlu kuşlardır. Boyutları erişkinlik döneminde 25-28 santimetre olan bu kuş türleri yine erişkin dönemlerinde yaklaşık olarak 84 gram civarında olmaktadırlar. Göç etmeyen bu kuşlar genellikle yerleşim yaşam sürmektedirler. Oldukça gürültülü bir kuş türü olan alaca yalıçapkını yaşam sahası içerisinde fark edilebilir. Keskin, gir ve ıslıklı bir sesi vardır.

Alaca Yalıçapkını Yaşam Alanları

Daha çok nehirlerde ve nehir deltalarında yaşarlar. Bu alanlarda küçük gruplar halinde yaşamayı tercih ederler.

Alaca Yalıçapkını Yayılışı

Alt sahra çölü ve Afrika boyunca bulunan bu kuş türleri Türkiye’den Çin’e ve Hindistan’a kadar çok geniş bir alana yayılmışlardır. Türkiye’nin güney kesimlerinde yer alan yerleşik bir kuş türüdür.

Ülkemizde Adana ve Fırat ile Dicle nehirleri boyunca görülebilmektedir. Türkiye’de Fırsat Nehri arasında 20 kadar birey, Adana’da Seyhan Nehri kanallarında 6 kadar birey görülmüştür.

Alaca Yalıçapkını Beslenme

Alaca Yalıçapkını beslenme genellikle balık şeklindedir. Uzman bir balık yiyicisi olan bu kuşlar kabuklular ve suya ait böcekler ile de beslenebilmektedirler. Genellikle havada asılı kalarak ya da gizli bir yere tüneyerek avlarını yakalarlar. Aynı zamanda suya dalarak balık yakalamaktadırlar. Tuzlu ve tatlı su ayırt etmeksizin avlanabilmektedirler.

Alaca Yalıçapkını Biyolojisi

Başları büyük, gagaları uzun düz ve sivridir. Siyah beyaz renklidir. Cinsiyetlerini ayırt etmek oldukça zordur. Dişilerinin göğüslerindeki siyah bant birleşmez ve tektir. Bu şekilde ayırt edilebilirler.

Alaca Yalıçapkını Davranışları

Geceleri büyük tünekler oluştururlar. Yuvalarını nehir ve göl gibi yerlerin kıyılarında bir delik olacak şekilde yaparlar. Uçuşları çok hızlı ve düz olan alaca yalıçapkını kuşları kısa ve yuvarlak kanatlarını hızlı bir biçimde çarparak uçarlar. Dengeyi yakaladıkları zaman avını yalamak adına havada askıda kalabilirler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir