Kategoriler
Genel

Ağaçkakan Kuşu ve Özellikleri

Ağaçkakan, Picidae yani Ağaçkakangiller familyasından bir kuştur. Boyun kaslarıyla ön plana çıkan Ağaçkakanlar; gelişmiş boyun kasları sayesinde muhteşem bir kafa sallama ve gaga vurma yeteneğine sahiptirler. Beyinleri, oldukça güçlü kemiklerle örtülmüştür. Bu sayede çok sert gaga darbeleri vurduklarında herhangi bir şekilde zarar görmemektedir.

Ayaklarında dörder parmak yer alan Ağaçkakanın toplam olarak 8 parmağı bulunmaktadır. İkisi ön tarafa doğru bakarken, diğer 2’si ise arka tarafa bakmaktadır. Tırnakları, diğer kuş türleri ile kıyaslandığında oldukça keskin ve çengellidir. Tırnaklarının bu şekilde olması ise ; ağaç gövdelerine oldukça sıkı bir şekilde tutunmalarını sağlamaktadır.

Kuyruk yapısı oldukça diktir. Tüyleri ise sivri ve serttir. Bu sayede ağaca tutunma noktasında tırnaklarına destek veren ek olarak bir de kuyrukları bulunmaktadır. Ağaçkakanlar, oldukça kısa şekilde sıçrama yaparak; çok hızlı bir şekilde ağaç gövdesine tırmanabilirler.

Birçok farklı rengi olan ağaçkakanların boyutları ise çok geniş yelpazede ele alınır. 9 cm’den 50 cm’e kadar uzanan farklı boyutlara sahiptirler. Oldukça ürkek yapıları bulunması sebebiyle tenha orman, park ve bahçelerde yaşarlar. Ağaçkakan ismini ise; ağaçları oydukları için almışlardır. Bu oydukları ağaçlarda; kendilerine yaşam alanı oluştururlar.

Ağaçkakan Kuşu Nasıl Yaşar?

Ağaçkakan kuşunun yaşam tarzı, diğer kuşlarla hemen hemen aynıdır. Diğer kuşlara kıyasla çok daha uzun gagası bulunan ağaçkakan kuşu; bu uzun gagasını bir keski gibi kullanabilmektedir. Bu sayede de ağaç kabuklarını didikleyebilmektedirler.

Yaşam alanları arasında ağaç kabuklarının altı olan tırtıl ve böcekleri yiyerek beslenen Ağaçkakan kuşunun dili de gagasıyla benzer şekilde uzundur. Dil yapısı ise; böcek türleri arasında olan ince ve uzun yapıya sahip solucana benzetilmektedir.

Ucu yapışkan ve kancalı yapıya sahip dili ile; mızrak benzeri bir hareket şekliyle tırtık ve böcekleri avlayan ağaçkakan kuşu; gagasıyla belirli aralıklarla oldukça sert bir şekilde ağaca darbe vuran ağaçkakan kuşu yansıyan sesleri değerlendirmeye başlar ve tırtılın nerede olduğunu öğrenir. Böylece boşu boşuna delme işlemi yapmaz.

Ağaçkakanların; görmeden sadece ses yöntemiyle kabuk altındaki tırtılları birkaç hamle sonra bulması oldukça şaşırtmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir