Kategoriler
Genel

Senegal Papağanı

Senegal papağanı Afrika’da yaşayan bir kuş türü olarak bilinir. Bu kuş türünün doğal yaşam alanı Senegal olarak geçer ve Gana, Fildişi Sahili, Nijerya, Kamerun gibi Afrika ülkelerinde görülebilir. Sadece yiyecek bulmak için ayrılan bu papağan genellikle doğal yaşamının bulunduğu yerden ayrılmamayı tercih ederler. Papağangiller ailesinde yer alan bu kuşun gövdesi genellikle sarı, yeşil ve turuncu renklerde olur. Yirmi ile otuz beş yıl ömrü olan bu kuşların boy ortalaması 25 cm olarak bilinir. Ağırlıkları ise genellikle 130 gram ile 160 gram arasında değişiklik gösterir. Orta boy papağanlar arasında kabul edilen bu kuş evde kolaylıkla beslenebilir. Senegal papağanı evde iyi bakıldığı takdirde ömrü 40 ile 45 yıla kadar çıkabilir.

Senegal Papağanının Bakımı

Fıstık ve tahıl tohumları ile beslenebilen bu kuş evde kolaylıkla beslenebilir. Papağan yemi karışımı, yeşil gıdalar, kuru yemişler ve meyve ile evde beslenmesi oldukça kolaydır. Özellikle yer fıstığı Senegal papağanı yemi için güzel bir seçenek olur.

Güzel bir şekilde bakıldığında uzun yıllar yaşayabilen bir kuştur. Nemli ve soğuk havalara karşı ev içinde de olsa korunması gerekir. Bu hayvanın doğal yaşam alanı sıcak ve kuru bir iklime sahip olduğu için o durum evde yaratılmalıdır. Bu papağan türünün dişisi ve erkeği sık sık kavga ettiği için aynı kafes içerisinde yaşatılmaları doğru olmaz. Onlara iki ayrı kafeste yaşam alanı oluşturulmalıdır. Kafes genişliği de rahat hareket edebilecekleri şekilde ayarlanmalıdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir